به آموزشگاه زراعت یار خوش آمدید.

سبد (0)

آموزش کود دادن به درختان میوه

مراحل آموزش کود دادن به درختان میوه

آموزش کود دادن به درختان میوره شامل سه بخش است:بررسی های اولیه در کود دادن به درختان میوهآموزش کود دادن به درختان میوه آموزش کود دادن به درختان در بازه های زمانی مختلف

اگر به باغبانی علاقه دارید ممکن است، تعدادی درخت میوه در حیاط خانه ی خود کاشته باشید. با اینکه پرورش درختان میوه برای برخی مشکل است، اما اگر به درستی از آنها مراقبت شود، رشد می کنند و محصول خواهند داد. در این مقاله به نحوه ی کود دادن به درختان میوه می پردازیم  به طوری که محصول بیشتری تولید کنند. 

بخش 1

بررسی های اولیه در کود دادن به درختان میوه

 1. آموزش کود دادن به درختان میوه مرحله 1
  1
  خاک را مورد تست و بررسی قرار دهید. 
  قبل از اینکه به یک درخت میوه کود دهید، باید بررسی کنید که آیا این درخت به کود نیاز دارد یا نه. زیرا اگر کود برای درخت میوه غیر ضروری باشد، باعث می شود رشد گیاه کم شود. بنابراین باید ابتدا خاک درخت میوه را مورد تست و بررسی قرار دهیم. 
  • برای تست خاک باید مقداری از خاک درخت را بردارید. همچنین می توانید خاک را به آزمایشگاه کشاورزی ببرید و مورد آزمایش قرار دهید. 
  • این تست میزان pH خاک را به شما نشان می دهد. همچنین میزان مواد مغذی خاک را نیز معلوم می کند. باید pH خاک بین 6 تا 6.5 باشد. خاک هایی که در میزان pH آنها بین این محدوده نباشد، نیاز به کود دارند.  
 2. آموزش کود دادن به درختان میوه مرحله 2
  2
  سن درختان میوه را در نظر بگیرید. 
  هرچه مدت رشد درخت میوه بیشتر باشد، نیاز به میزان کود متفاوتی خواهد داشت. اگر طول درخت به هنگام کاشت 0.9 تا 1.8 متر باشد، احتمالا می توانید برای چند سال از دادن کود به این درخت اجتناب کنید. بنابراین به جای کود دادن به این درخت می توانید برای از بین بردن علف های هرز و تنظیم میزان رطوبت خاک وقت بگذارید. 
  • بررسی کنید که درختان شما در هر فصل چقدر رشد می کنند.  اگر درختان جوان به خوبی رشد نمی کنند، می توانید به آنها کود بدهید. 
  • به طور کلی، شاخه ی درختان باید بین 25 تا 30 سانتی متر در سال رشد کند. بنابراین باید میزان رشد درختان خود را اندازه بگیرید و اگر شاخه ی درخت شما به خوبی رشد نمی کند، باید به آن کود بدهید. در غیر این صورت درختان نیازی به کود نخواهند داشت. 
   
 3. آموزش کود دادن به درختان میوه مرحله 3
  3
  یک نوع کود را انتخاب کنید. 
  اگر تشخیص دادید که درخت شما نیاز به کود دارد، باید یک نوع کود مناسب را انتخاب کنید. برای اینکه بتوانید بدرستی به درختان کود بدهید، نیاز به کود متعادل کننده دارید. کود متعادل کننده، کودی است که دارای نسبت های مساوی نیتروژن و فسفر و پتاسیم است. این کود معمولا با نام N-P-K شناخته می شود. 
  • بر روی بسته ی این کود، معمولا عبارت N-P-K درج شده است. همچنین ممکن است چیزی شبیه 10-10-10 یا 12-12-12 روی بسته ی کود نوشته شده باشد. این اعداد به این معنی هستند که این کود متعادل است و برای درختان میوه مناسب می باشد. 
  • شما همچنین می توانید از یک کود ارگانیک استفاده کنید. 
  • برای اینکه بفهمید که به چه میزان کود نیاز دارید، باید سن درخت و یا قطر تنه ی آن را در نظر بگیرید. به طور کلی، در هر سال به 453 گرم کود نیاز دارید. 
   
 

بخش 2

آموزش کود دادن به درختان میوه

 1. آموزش کود دادن به درختان میوه مرحله 4
  1
  زمانی که می خواهید به درخت میوه کود بدهید، از دستکش استفاده کنید. 
  کود متعادل کننده برای پوست خطرناک است. همواره بیاد داشته باشید که هنگام کود دادن به درختان، باید از دستکش استفاده کنید.  
 2. آموزش کود دادن به درختان میوه مرحله 5
  2
  به میزان نیاز، کود را با آب مخلوط کنید. 
  وقتی که میزان مصرف کود را مشخص کردید، آن را با آب مخلوط کنید. می توانید به دستورالعمل های نوشته شده بر روی پاکت کود متعادل کننده، توجه و عمل کنید. برای تعیین میزان آب، باید به این دستورالعمل ها توجه نمایید. 
  • اگر از کودهای دانه ای استفاده می کنید، نیازی به حل کردن آنها در آب نیست. و به راحتی می توانید دانه های کود را به دور درخت بپاشید.  
 3. آموزش کود دادن به درختان میوه مرحله 6
  3
  کود را در فاصله ی 30 سانتی متری تنه ی درخت بریزید. 
  ریختن کود در نزدیکی تنه ی درخت می تواند به آن آسیب برساند. بنابراین کود را در فاصله ی 30 سانتی متری تنه ی درخت بریزید. مقدار دقیق کود مصرفی به سن درخت و دستورالعمل کود بستگی دارد. 
   
 4. آموزش کود دادن به درختان میوه مرحله 7
  4
  کود ها را در فاصله ی مناسب پخش کنید. 
  این کار به ریشه های درخت کمک می کند تا رشد کنند. 
   
 5. آموزش کود دادن به درختان میوه مرحله 8
  5
  به مقدار محدودی از نیتروژن استفاده کنید. 
  بیشترین مقدار نیتروژن برای درختان میوه، 453 گرم است. اگر از یک کود با نسبت 10-10-10 استفاده می کنید، مقدار مجاز این کود 4.5 کیلوگرم است. اگر از یک کود با نسبت 12-12-12 استفاده می کنید، مقدار مجاز آن 3.7 کیلوگرم است. اما اگر بیش از حد مجاز از کود استفاده کنید، رشد درخت میوه کاهش خواهد یافت. 
   
 

بخش 3

آموزش کود دادن به درختان در بازه های زمانی

 1. آموزش کود دادن به درختان میوه مرحله 9
  1
  نباید پس از کاشت درخت میوه، فوری به آن کود بدهید. 
  اکثر متخصصان کود دادن به درختان را در سال اول توصیه نمی کنند، زیرا ریشه های درخت نیاز به رشد دارند. در سال های بعد، می توانید به درخت کود دهید. اگر به درخت میوه در سال اول زیاد کود دهید، باعث می شود درخت رشد کمی داشته باشد. 
   
 2. آموزش کود دادن به درختان میوه مرحله 10
  2
  در زمان مناسب به درخت میوه کود بدهید.
  برای به دست آوردن نتیجه ی بهتر، می توانید در اوایل بهار قبل از اینکه شکوفه ها رشد کنند، به درخت میوه کود بدهید. اگر موفق نشدید قبل از رشد شکوفه ها به درخت خود کود بدهید، می توانید در اوایل ماه تیر به آن کود بدهید. اما از کود دادن به درخت میوه در اواخر تابستان و اوایل پاییز خودداری کنید.  
 3. آموزش کود دادن به درختان میوه مرحله 11
  3
  رشد درخت میوه را مورد بررسی قرار دهید. 
  برای اینکه بفهمید که چه زمانی باید به درخت میوه بیشتر کود دهید، باید میزان رشد درخت را اندازه گیری کنید. هر حلقه در شاخه ی درخت، نشان دهنده ی رشد آن درخت در سال گذشته است. 
  • برای اندازه گیری رشد درخت، شعاع شاخه را اندازه گیری کنید و آنرا بر تعداد حلقه ها تقسیم کنید. این میانگین، میزان رشد درخت در هر سال را نشان می دهد. 
   
 4. آموزش کود دادن به درختان میوه مرحله 12
  4
  در صورت نیاز، مقدار کود درخت میوه را افزایش دهید. 
  همان طور که درخت شما رشد می کند، باید میزان کود آن را تنظیم کنید. 
  • درختان سیب جوان، باید در هر سال به میزان 30 سانتی متر رشد کنند. بنابراین اگر رشد آنها از این میزان کمتر است، باید بین 2 تا 3 سالگی، میزان کود را 50 درصد افزایش دهید. 
  • اگر درختان گلابی کمتر از 15 سانتی متر در سال رشد می کنند، بیشتر به آنها کود بدهید. 
  • برای دیگر انواع درختان، تا زمانی که میوه نداده اند، به آنها کود ندهید. وقتی که میوه ها شروع به رشد کردند، در هر سال، از کود 10-10-10 استفاده کنید.  
 5. آموزش کود دادن به درختان میوه مرحله 13
  5
  محاسبه کنید که به چه میزان باید به درختان کود بدهید. 
  مقدار کودی که به آن نیاز دارید، به سن و سایز درخت شما بستگی دارد. به راحتی می توان مقدار دقیق کود مورد نیاز برای درخت میوه را به دست آورد. درختان در هر سال، باید 45 گرم نیتروژن دریافت کنند. 
   

نظرات کاربران / پرسش و پاسخ

با توجه به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با یادآوری نقاط قوت و ضعف، ما را در این امر یاری فرمایید.
چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.


دیدگاه‌ها  

+10 # روزبه خسروی منش 1397-05-03 12:26
سلام خیلی ممنون از اطلاع رسانی شما .یه سوالی داشتم بیشتر ما از کودهای سه بیست استفاده می کنیم به نظر شما زیاد هست مقدارش یا نه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+2 # احسان عباسی 1397-05-23 10:24
سلام. خواهش می کنم. درختان میوه نسبت به دیگر درختان به کودهای متفاوتی نیاز دارند. مثلا کود 10-10-20 برای درخت سیب مناسب می باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
logo-samandehi مجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت آنلاین - بانک ملت پرداخت آنلاین - بانک پارسیان پرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوین پرداخت آنلاین - بانک سامان