به آموزشگاه زراعت یار خوش آمدید.

سبد (0)

آموزش مرحله به مرحله ساخت تراریوم

مراحل آموزش مرحله به مرحله ساخت تراریوم

سه مرحله:آموزش انتخاب تراریومآموزش ساخت تراریومآموزش نگهداری تراریوم

تراریوم ، باغی است مینیاتوری درون یک ظرف شیشه ای . گیاهان به کار رفته در تراریوم نگهداری سختی ندارند و برای کسانی که استعدادی در نگهداری گیاهان و یا وقت کافی برای داشتن یک باغچه را ندارند بسیار عالی است. شما می توانید انواع مختلفی از گیاهان را درون ظرف شیشه ای قرار دهید. تراریوم به میزتحریرتان ، میز کارتان و هرجا که فضا محدود است تکه ای از زیبایی بیرونی را اضافه می کند.

 

1

آموزش انتخاب تراریوم

 1. آموزش ساخت تراریوم مرحله 1 preview
  1
  تصمیم بگیرید چه گیاهانی می خواهید استفاده کنید. گیاهانی که نگهداری شان آسان است را می توانید استفاده نمایید. گیاهانی را انتخاب کنید که بخوبی با هم رشد می کنند. گیاهانی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند ( البته خودتان را محدود این گیاهان نکنید) عبارتند از : سرخس ها، خزه ها، ساکولنت ها و کاکتوس ها.
  • گیاهی را انتخاب کنید که کوچک بمانند. شما میتوانید تراریومی با یک اسطوخودوس پر پشت بسازید ولی بهتر است از گیاهان کوچک استفاده کنید. گیاهانی را انتخاب کنید که در زمان رشد از ظرف بیرون نزنند.
  • گیاهانی که سایه را ترجیح می دهند بهترین هستند. گیاهان تراریومی باید نسبت به کمبود نور مقاوم باشند. اگر در محیط تاریک از گیاهانی که نور خورشید را دوست دارند استفاده کنید گیاهان دچار استرس خواهند شد و میمیرند.
  • گیاهان مقاوم در برابر رطوبت بالا. سطح رطوبت در تراریوم ها به سرعت افزایش می یابد بنابراین گیاهانی را انتخاب کنید که این محیط را دوست دارند ,گیاهان جنگلی و رطوبت دوست بخوبی در این محیط رشد می کنند.
  • اگر یک مبتدی هستید، چیزی ارزان و آسان برای رشد پیدا کنید. گیاهی را انتخاب کنید که ارزان است و آسان رشد می کند .
   
 2. آموزش ساخت تراریوم مرحله 2 preview
   
  2
  آموزش انتخاب ظرف برای ساخت تراریوم. شما به یک ظرف شیشه ای نیاز دارید که عمق کافی برای ریشه های گیاهان شما داشته باشد. ظرفی که شما استفاده می کنید می تواند یک تنگ ماهی قدیمی و یا یک ظرف خاص که گیاه در آن رشد کند باشد.
  • ظروف گنبدی (Cloche)- این ظروف باعث حفظ رطوبت به میزان بالایی می شوند و گاهی اوقات نیاز است که کلاهک ظرف برداشته شود تا هوای تازه برای تنفس گیاه به داخل ظرف بیاید.

  • ظروف فانوسی (Lantern cloches) – این ظروف رطوبت را در سطح بالایی حفظ می کنند و تهویه هوا در این ظروف راحت تر انجام می گیرد.
  • ظروف شیشه ای ناقوسی (Bell jar) یا دارویی شکل (apothecary) گزینه ای مناسب برای تراریوم های بلند می باشند.
  • جعبه های واردین (Wardian cases)-این ظروف به صورت دربسته و غیر قابل نفوذ در مقابل هوا موجودند.
  • ظروف شیشه ای آکواریومی- این ظروف بخوبی می توانند به عنوان تراریوم استفاده شوند و با یک تکه شیشه باز یا بسته شوند.
  • گلدانها، ظروف حبوبات یا ظروف کمپوت ها- تراریوم ها می توانند خیلی عجیب در ظروف در باز نیز کار شوند. اگرچه در این ظروف که در مقابل هوا غیر قابل نفوذ نیستند باید آبیاری انجام شود.
  • به طور مثال در عکس از ظرف شیشه ای که شبیه تنگ ماهی گلد فیش هست استفاده شده است.

   

   
 3. آموزش ساخت تراریوم مرحله 3 preview
   
  3
  تصمیم بگیرید کجا می خواهید تراریوم را نگهداری کنید. تراریوم ها نگهداری فوق العاده کمی نیاز دارند ، اما برای اینکه سالم باقی بمانند، باید در یک مکان ایده آل قرار گیرند.
  • نور: تمام گیاهان به نور نیاز دارند و گیاهان مورد استفاده در تراریوم ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. از آنجا که شیشه تراریوم، مانند ذره بین عمل می کند قرار دادن تراریوم در معرض نور مستقیم جاهلانه است. در عوض، محلی را انتخاب کنید که در آن گیاه شما مقدار زیادی نور غیر مستقیم دریافت کند یا شما می توانید چراغ های فلورسنت را انتخاب کنید، اما هنگام خرید نور مخصوص باغبانی، نکات ایمنی را رعایت کنید.

  • دما: تراریوم ها باید در داخل، در یک اتاق گرم نگهداری شوند (اتاق های تاریک، حیاط های سرد و دیگر اتاق ها با این ویژگی گزینه های مناسب برای نگهداری تراریوم نیستند مگر اینکه شما آماده ی خطر یخ زدگی تراریوم باشید). نگهداری تراریوم کنار بخاری یا وسایل گرمایشی نیز عاقلانه نیست ؛ زیرا باید از دمای بالا یا تغییر ناگهانی دما اجتناب کرد.

  • سطح مناسب: از قرار دادن تراریوم روی مبلمان و اثاث خانه اجتناب کنید زیرا به راحتی آسیب می بینند. همچنین از قرار دادن آن در مکان هایی که بچه ها یا حیوانات خانگی و یا پرندگان می توانند به آن دسترسی پیدا کنند خودداری کنید.

   
 4. آموزش ساخت تراریوم مرحله 4 preview
   
  4
  تهیه لوازم برای ایجاد یک تراریوم. شما باید :
  • خاک.خاکی را انتخاب کنید که مقدار زیادی زهکش دارد و ترجیحا شامل اسفاگنوم (نوعی خزه)/ پیت ماس باشد. برای بررسی زهکش، خاك مرطوب را در مشت خود نگه دارید، هنگامی که دست خود را باز می کنید، خاک های سنگین (از نظر زهکش) جمع می شوند، در حالی که خاک سبک سقوط می کند.

  • شن یا سنگ. هر دو هنگامی که در پایین تراریوم قرار گیرند زهکشی مناسب ایجاد می کنند و هنگامی که در بالای تراریوم قرار می گیرند، جلوه ای زیبا به تراریوم می دهند. برای زهکش سنگ هایی به اندازه 3.5 سانتی متر و کوچکتر بهترین هستند ولی برای قسمت بالای تراریوم هر اندازه ای را می توانید به کار ببرید.

  • زغال اکتیو. اگر گیاه در ظرفی بدون سوراخ قرار گیرد از زغال اکتیو استفاده می شود، که می توانید از فروشگاه های لوازم آکواریومی یا مراکز باغبانی خریداری کنید.

  • ورقه های خزه. ورقه های خزه اگر به صورت خطی در کف تراریوم قرار گیرند مفید خواهند بود.آنها مانند یک اسفنج آب اضافی را به خودشان جذب می کنند.

  • دستکش. هنگام استفاده از ورقه های خزه برای جلوگیری از عفونت های قارچی باید از یک پیراهن آستین بلند و دستکش استفاده نمود. دستکش برای حمل ذغال اکتیو نیز مفید خواهد بود.

  • دکوراسیون.شما می توانید هر دکوری را تا زمانی که در معرض آب آسیب نبیند انتخاب کنید. به طور مثال کوتوله های مینیاتوری کوچک، صدف ها، صخره ها، مجسمه های کوچک، یا تزیینات اکواریومی مفید خواهند بود.

  • از اضافه کردن موجودات زنده به تراریوم خود اجتناب کنید. زیرا می توانند به گیاهان آسیب بزنند و بیماری هایی را در تراریوم گسترش دهند.

   
 

2

آموزش ساخت تراریوم

 1. آموزش ساخت تراریوم مرحله 5 preview
   
  1
  ظرف شیشه ای را تمیز بشویید. اگر ظرف قبلا استفاده شده باشد، آن را به طور کامل با آب و صابون شستشو دهید تا تمام مواد باقی مانده با صابون از بین رود. تراریوم آلوده می تواند باکتری ها را در طول زمان رشد دهد، بنابراین می توانید از صابون ضد باکتری استفاده کنید.
 2. آموزش ساخت تراریوم مرحله 6 preview
   
  2
  سنگها را برای زهکشی اضافه کنید.سنگریزه ها را با یک مشت زغال مخلوط کنید. یک لایه در حدود یک اینچ از این مخلوط را در کف ظرف قرار دهید.
   
 3. آموزش ساخت تراریوم مرحله 7 preview
   
  3
  یک لایه خزه اضافه کنید.خزه از نفوذ بستر به زغال اکتیو جلوگیری می کند.

   
 4. آموزش ساخت تراریوم مرحله 8 preview
   
  4
  بستر را بریزید. بسته به اندازه تراریوم و طول ریشه گیاهان، باید حدود پنج یا 8 سانتی متر بستر اضافه کنید. به آرامی بستر را برای زدودن هوای محصور شده و ایجاد یک سطح صاف فشار دهید.
 5. آموزش ساخت تراریوم مرحله 9 preview
   
  5
  گیاهان را اضافه کنید. گیاه را از ظرفش خارج کنید و ریشه ها را به آرامی تکان دهید تا خاک اضافی از آن بیرون بریزد. آن را به دقت در یک سوراخ که قبلا ساخته اید قرار دهید و خاک بیشتری را در اطراف آن اضافه کنید، و آنرا به آرامی بچرخانید. این کار را با بقیه گیاهان نیز تکرار کنید.
   
 6. آموزش ساخت تراریوم مرحله 10 preview
   
  6
  دکوراسیون را اضافه کنید. شما همچنین می توانید خزه یا سنگ را بالای تراریوم قرار دهید.
   
 7. آموزش ساخت تراریوم مرحله 11 preview
   
  7

  کمی رطوبت به گیاهان بدهید. به آرامی تراریوم خود را آب دهید.   
 

3

آموزش نگهداری تراریوم

 1. آموزش ساخت تراریوم مرحله 12 preview
   
  1

  به گیاهان خود آب دهید. اگر تراریوم شما باز هست گاهی اوقات به گیاهانتان آب دهید.ولی برای تراریوم های بسته این کار لازم نیست. گیاهان در تراریوم باز باید یک بار در هفته آبیاری شوند. ساکولنتها و کاکتوس ها فقط یکبار در ماه به آبیاری نیاز دارند.

   
 2. آموزش ساخت تراریوم مرحله 13 preview
   
  2

  گیاهان خود را سالم نگه دارید. اگر علف های هرز، کپک و یا گیاهان بیمار مشاهده کردید، بلافاصله منطقه آسیب دیده را حذف کنید. همچنین، قسمت های پژمرده گیاهان وگل های قدیمی را حذف کنید.

   
 3. آموزش ساخت تراریوم مرحله 14 preview
   
  3

  گاهی اوقات اجازه دهید هواي تازه اي درون تراریوم وارد شود. اگر تراريوم شما بسته می باشد ، آن را هوا دهی کنيد. اگر چه معمولا این کار ضروری نیست، اگر گیاهان شما در حال پژمرده شدن هستند یا به یک طرف تراریوم در حال متراکم شدن هستند، آن را هوادهی کنید (برای مثال، با قرار دادن یک سنگ در زیر لبه، آن را کمی باز کنید)

تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
logo-samandehi مجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت آنلاین - بانک ملت پرداخت آنلاین - بانک پارسیان پرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوین پرداخت آنلاین - بانک سامان