به آموزشگاه زراعت یار خوش آمدید.

سبد (0)

آموزش‌های پیشنهادی فرادرس

آموزش خرید گیاه توت فرنگی

مراحل آموزش خرید گیاه توت فرنگی

آموزش خرید گیاه توت فرنگی شامل سه مرحله است:انتخاب گیاه توت فرنگیاطمینان از سلامتی گیاهایجاد یک گلخانه

اگر به کاشتن توت فرنگی با دانه تمایل ندارید، می توانید از یک گلخانه، یک گیاه توت فرنگی خریداری کنید و آن را در باغچه ی حیاط خودتان بکارید. برای انتخاب بهترین گیاه توت فرنگی که مناسب نیازهای شما است، باید تفاوت بین بین توت فرنگی های June-bearing و  everbearing و day-neutral  را بدانید. شما همچنین نیاز دارید تا بدانید که چگونه یک گیاه توت فرنگی سالم پیدا کنید و از خرید توت فرنگی های بیمار و آفت زده اجتناب کنید.  پس از اینکه یک گیاه توت فرنگی سالم خریداری کردید، و آن را در باغچه ی خود کاشتید، می توانید در طول تابستان، منتظر توت فرنگی های خوشمزه باشید. 

1

انتخاب گیاه توت فرنگی

 1. آموزش خرید گیاه توت فرنگی مرحله 1
  1
  برای به دست آوردن توت فرنگی های بزرگ، یک گیاه توت فرنگی از نوع June-bearing خریداری کنید. 
  گیاه توت فرنگی از نوع June-bearnig متداول تر از دیگر گونه ها است، زیرا پس از دو یا سه هفته،  توت فرنگی های سالم و بزرگ تولید می کند. این نوع توت فرنگی، معمولا در هر فصل یکبار محصول می دهد. 
  • توت فرنگی های June-bearning معمولا به سه دسته ی early-bearing  و middle-bearing و later-bearing تقسیم بندی می شوند. برای افزایش محصول خود،می توانید از هریک از این انواع، یکی را در باغچه ی خود بکارید تا در زمان های مختلف، میوه تولید کنند. 
  • توت فرنگی های June-bearing برای کاشتن در اواخر بهار مناسب هستند و آنها را باید حداقل یک هفته پس از آخرین یخبندان کاشت. این نوع توت فرنگی به کودهای ارگانیک و کم نیتروژن به خوبی پاسخ می دهد. این نوع توت فرنگی، آب و هوای گرم را ترجیح می دهد، بنابراین در فصل زمستان، یک لایه ی 15 تا 20 سانتی متری از مالچ به دور آن بریزید. 
  • توت فرنگی های June-bearing به انواع مختلفی از قبیل Earliglow, Honeoye, Seneca, Jewel, Kent تقسیم می شوند. 
   
 2. آموزش خرید گیاه توت فرنگی مرحله 2
  2
  با خرید گونه ی everbearing از توت فرنگی، می توانید دو بار در سال محصول برداشت کنید. 
  توت فرنگی Everbearing معمولا در فصل بهار و در اواخر تابستان یا اوایل پاییز میوه می دهد. توت فرنگی Everbearing در مناطق ایده آل، یعنی مناطقی که دمای آن بین 15.5 تا 26.6 است، سه بار میوه می دهد. 
  • توت فرنگی های Everbearing در مناطق با آب و هوای گرمی که دما به تناوب کم و زیاد نمی شود، به خوبی رشد می کند. 
   
 3. آموزش خرید گیاه توت فرنگی مرحله 3
  3
  اگر می خواهید در اولین برداشت توت فرنگی محصول خوبی برداشت کنید، گونه ی day-neutral را انتخاب کنید. 
  چند سال طول می کشد که توت فرنگی های June-bearing و everbearing با تمام ظرفیت شروع به میوه دادن کنند اما توت فرنگی های day-neutral از همان سال اول به بعد، توت های عالی تولید می کنند. اما این توت ها معمولا کمی کوچکتر از دیگر انواع توت فرنگی است. 
  • گیاه توت فرنگی Day-neutral را می توان به صورت یک ساله یا چند ساله پرورش داد. پرورش یک ساله یعنی گیاه را بکاریم تا یک بار میوه دهد و سپس از بین برود. اما پرورش چند ساله یعنی گیاه را بکاریم تا در فصل های بهار دوباره سبز شود. 
  • توت فرنگی های Day-neutral اگر در اواخر بهار کاشته شوند به خوبی رشد می کنند و نسبت به دیگر توت فرنگی ها، به آب و هوای خنک تری احتیاج دارند. 
  • توت فرنگی های Day-neutral خود به انواع مختلفی تقسیم می شوند. 
   
 4. آموزش خرید گیاه توت فرنگی مرحله 4
  4
  بر اساس آب و هوای منطقه ی خود، یک نوع گیاه توت فرنگی انتخاب کنید. 
  دسته بندی های June-bearing و everbearing و day-neutral شامل صدها نوع توت فرنگی می شوند که شما می توانید یکی از آنها را جهت کاشتن در منطقه ی خودتان انتخاب کنید. اگر توت فرنگی مورد نظر خود را در یک منطقه با دما و خاک و آب و هوای مناسب بکارید، بهترین محصول را برداشت خواهید کرد. 
  • برای به دست آوردن اطلاعاتی از قبیل دما و شرایط آب و هوایی و ترکیب خاک زمین خود، می توانید به نقشه های آب و هوایی آنلاین مراجعه کنید. 
   
 

2

اطمینان از سلامتی گیاه

 1. آموزش خرید گیاه توت فرنگی مرحله 5
   
  1
   اگر گیاه توت فرنگی شکوفه کرده است، به بررسی گل های آن بپردازید.
  قبل از خریدن گیاه توت فرنگی، شکوفه های آن را بررسی کنید و در صورتی که گل های گیاه بیمار است، از خرید آن اجتناب کنید.  
   
 2. آموزش خرید گیاه توت فرنگی مرحله 6
   
  2
  گیاهانی که برگ هایی با لکه های قهوه ای تیره یا روشن دارند را شناسایی کنید. 
  توت فرنگی های بیمار، به علت رشد نامناسب، برگ های پژمرده و کوتاهی دارند.  از خریدن توت فرنگی هایی که دارای برگ زرد رنگ هستند و یا لبه ی برگ های آنها به رنگ قهوه ای در آمده است اجتناب کنید. مشاهده ی این ویژگی ها، به این معنی است که این گیاه به هنگام رشد، آب و مواد مغذی کافی دریافت نکرده است. 
 3. آموزش خرید گیاه توت فرنگی مرحله 7
   
  3
  در گیاه توت فرنگی به دنبال لکه ها بگردید.
  اگر گیاه توت فرنگی آلوده به قارچ شود، بر روی ساقه و برگ هایش لکه ایجاد خواهد شد. این لکه ها می توانند به رنگ قهوه ای یا قهوه ای مایل به زرد، یا سفید باشند.  از خرید توت فرنگی که لکه های متوسط یا زیادی دارد اجتناب کنید. 
  • قارچ هایی که باعث لکه در برگ توت فرنگی می شوند، به مناطق مرطوب و نمناک علاقه دارند، بنابراین اگر شما در مناطق مرطوب زندگی می کنید، مواظب باشید. 
   
 4. آموزش خرید گیاه توت فرنگی مرحله 8
  4
   به دنبال حشرات مخصوص توت فرنگی که به این گیاه آسیب می رسانند بگردید. 
  سوسک ها، حلزون ها و شپش ها، متداول ترین حشرات  توت فرنگی هستند. اگر توت فرنگی ای که انتخاب می کنید دارای حشره است، می توانید آن را خریداری کنید. اما باید قبل از کاشتن این گیاه،  حشرات را نابود کنید تا از تکثیر آنها در باغچه ی خود جلوگیری کنید. 
  • به دلیل اینکه برای توت فرنگی حشرات زیادی وجود دارند، یک اسپری نابود کننده حشرات نیز خریداری کنید. 
   
 5. آموزش خرید گیاه توت فرنگی مرحله 9
   
  5
   از خرید گیاه توت فرنگی کپک زده اجتناب کنید. 
  در گیاهان توت فرنگی به خصوص آنهایی که در محیط های تاریک و مرطوب رشد کرده اند، احتمال ایجاد کپک وجود دارد. کپک ها به سرعت رشد می کنند و می توانند به تمام باغچه سرایت کنند. 
   
 

3

ایجاد یک گلخانه خانگی

 1. آموزش خرید گیاه توت فرنگی مرحله 10
  1
   تعدادی گیاه توت فرنگی برای نگهداری در یک گلخانه ی خانگی خریداری کنید. 
   
 2. آموزش خرید گیاه توت فرنگی مرحله 11
  2
   برای تهیه ی گیاهان توت فرنگی می توانید به یک گلخانه ی محلی مراجعه کنید. 
   
 3. آموزش خرید گیاه توت فرنگی مرحله 12
  3
   به عنوان یک روش جایگزین، می توانید توت فرنگی های خود را به صورت آنلاین خریداری کنید. 
  خرید آنلاین روش خوبی برای تهیه ی گیاه توت فرنگی است. اما قبل از خرید باید با دقت اطلاعات و کاتالوگ محصول را بخوانید و بررسی کنید، تا بتونید گونه ی دلخواه خود را سفارش دهید. 
   
 4. آموزش خرید گیاه توت فرنگی مرحله 13
   
  4
   برای به دست آوردن محصول مورد نیاز، به اندازه ی کافی گیاه توت فرنگی تهیه کنید. 
  همان طور که گیاهان توت فرنگی بالغ می شوند، به تدریج میوه ی بیشتری تولید می کنند. 
تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
logo-samandehi مجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت آنلاین - بانک ملت پرداخت آنلاین - بانک پارسیان پرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوین پرداخت آنلاین - بانک سامان