به آموزشگاه زراعت یار خوش آمدید.

سبد (0)

آموزش رشد سیب زمینی

مراحل آموزش رشد سیب زمینی

شامل سه بخش:;کاشت سیب زمینیمراقبت از گیاهانبرداشت و ذخیره سیب زمینی ها

 سیب زمینی یک غده مغذی و  خوشمزه است و منبع پتاسیم، فیبر، پروتئین، ویتامین C و B6 و آهن است. راه های زیادی برای خوردن سیب زمینی وجود دارد، اما همیشه وقتی بهترین مزه را دارند که تازه باشند؛ مخصوصا زمانی که خودتان آنها را پرورش داده باشید. رشد سیب زمینی کار دشواری نیست ولی بسیار مهم است که آنها را در  خاک اسیدی پرورش دهید، آنها را در مقابل آفتاب قرار دهید، زیاد آبیاری کنید و در زمستان آنها را گرم نگه دارید چون سیب زمینی در آب و هوای معتدل  به خوبی عمل می آید.

بخش 1

سیب زمینی ها را بکارید.

 1. 1

  زمان مناسب برای کاشت را انتخاب کنید.از آنجایی که سیب زمینی در آب و هوای خنک به خوبی رشد می کند، می توانید سیب زمینی ها را در پاییز بکارید و در طول زمستان زمانی که هوا هنوز گرم است و زمین یخ نزده ُ پرورش دهید. در هوای خنک  جایی که زمین در زمستان یخ می زند سیب زمینی ها را دو هفته بعد از آخرین سرما  بکارید.
  • سیب زمینی تا زمانی که دمای خاک به 45 F (7 درجه سانتیگراد) برسد،  شروع به رشد نمی کند، بنابراین بذر سیب زمینی  را قبل از آخرین سرمای زمستانی بکارید.
   
 2. 2
  یک محل آفتابی را برای کاشت انتخاب کنید. اگرچه سیب زمینی آب و هوای خنک تر را دوست دارنداما  عاشق نور خورشید هم هستند و بهترین محیط برای آنها ، مکانی است که روزانه به مدت چند ساعت در  مقابل خورشید قرار گیرند. همچنین می توانید سیب زمینی را در هر کجایی که دوست دارید، از جمله به طور مستقیم در زمین یا دیگر سطوح خاکی، بکارید.
   
 3. 3
  خاک را اصلاح کنید بهترین نوع خاک برای رشد سیب زمینی خاکی است که کمی اسیدی باشد. PH ایده آل بین 5.0 و 7.0 است و شما می توانید اسیدی بودن خاک را با خیش کشیدن کودهای قدیمی، کمپوست بالغ و یا کود پتاس بالا در خاک افزایش دهید.
  • برای کشت خاک، آن را نرم کنید و اطمینان حاصل کنید که خاک به اندازه کافی مناسب و نرم است.
   
 4. Image titled Grow Potatoes Step 3
  4
  بگذارید بذر سیب زمینی شما جوانه بزند. زمانی سیب زمینی ها سریع تر رشد می کنند که حاصل از بذر سیب زمینی  که امکان جوانه زدن را دارند ،باشد. دو هفته قبل از تاریخ کاشت، بذر سیب زمینی را در جایی که مقدار زیادی  نور می گیرد، در دمایی بین 60 تا 70 F (15.5 و 21 درجه سانتیگراد) قرار دهید. سیب زمینی را  زمان کاشت  در نور نگه دارید تا جوانه بزند.
  • از بذر سیب زمینی کوچک اما سالم برای سیب زمینی استفاده کنید.
  •  می توانید هر نوع سیب زمینی که دوست دارید بکارید اما اطمینان حاصل کنید که ازسیب زمینی هایی  که برای درمان  مشکلاتشان از اسپری استفاده نشده ، استفاده کنید.زیرا اسپری ها باعث می شود که از  جوانه زنی سیب زمینی  جلوگیری شود و شما دیگر قادر به رشد گیاه جدید نخواهید بود.
   
 5. 5
  ردیف های مستقیم در خاک حفر کنید. هنگامی که سیب زمینی جوانه زد،  وقت آن است که کاشته شود. از یک بیل یا بیلچه برای حفاری به عمق 4 اینچ (10 سانتیمتر) در بستر باغ استفاده کنید.ردیف ها باید به اندازه کافی عمیق باشد تا سیب زمینی را نگه دارند. باید بین ردیف ها  3 فوت (91 سانتی متر) فاصله باشد.
  • زمانیکه که خاک کیفیت خوبی داشته باشد، عملکرد خوبی از خود نشان می دهد و سیب زمینی های کاشته شده در ردیف ها به خوبی رشد می کنند.
   
 6. 6
  بذر سیب زمینی را بکارید. بذرسیب زمینی  را مستقیما در ردیف های حفاری شده قرار دهید به شکلی که جوانه ها رو به بالا به سمت آسمان باشند.سیب زمینی ها را با 12 اینچ (30 سانتی متر) فاصله از هم قرار دهید. پس از انجام این کار، روی سیب زمینی ها را با 4 اینچ (10 سانتی متر) خاک بپوشانید.
   
 

بخش 2

مراقبت از گیاهان

 1. Image titled Grow Potatoes Step 7
  1
  برای حفظ رطوبت خاک گیاه را به طور مرتب آبیاری کنید.سیب زمینی  به مقدار زیادی  آب نیاز دارد، بنابراین  اینکه خاک را مرطوب نگه دارید،مهم است . اما نه در هنگام رشد. اطمینان حاصل کنید که گیاهان بخصوص هنگام گلدهی حدود 2 اینچ (5 سانتیمتر) آب در هر هفته، دریافت میکنند.
  • تنها زمانی آبیاری گیاهان را متوقف کنید که شاخ و برگ گیاه شروع به زرد شدن می کند. زرد شدن برگ های گیاه به این معنی است که سیب زمینی به زودی آماده خواهد شد و برداشت نزدیک است.
   
 2. 2
  در هنگام رشد سیب زمینی ها ، مقداری خاک اضافی ، اطراف پایه گیاه بریزید. هنگامی که گیاهان سیب زمینی به ارتفاع 6 اینچ (15 سانتیمتر) رسیدند، خاک بیشتری را در اطراف پایه هر گیاه اضافه کنید. به این کار خاکپوش کردن می گویند که از سیب زمینی از آفتاب سوختگی محافظت کرده و رشد گیاه را بهبود میبخشد. هر وقت گیاه 6 اینچ (15 سانتیمتر) دیگر رشد کرد، آن را دوباره خاکپوش کنید.
  • سیب زمینی هایی که در معرض نور خورشید قرار می گیرند یک ماده شیمیایی سمی به نام سولانین تولید می کنند که به عنوان یک لایه سبز در خارج از غده ظاهر می شود.
   
 3. 3
  باغ را به صورت مرتب وجین کنید. وقتی سیب زمینی ها را وجین کنید، آنها بهتر رشد می کنند. همانطور که علف های هرز در باغ رشد می کنند، آنها را با دست بکشید یا آنها را بچرخانید تا کنده شوندتا تمام مواد مغذی مورد نیاز سیب زمینی ها دریافت شود.
   
 

بخش 3

برداشت و ذخیره سیب زمینی ها

 1. Image titled Grow Potatoes Step 10
  1
  پس از اینکه گلدهی سیب زمینی متوقف شد؛ سیب زمینی های جدید را برداشت کنید. سیب زمینی جدید آنهایی هستند که قبل از اینکه بتوانند به طور کامل رشد کنند،چیده شده اند.10 هفته پس از کاشت گیاه، آنها شروع به گلدهی می کنند. دو هفته پس از پایان گلدهی سیب زمینی های تازه خود را با حفر کردن زمین برداشت کنید.
  • سیب زمینی های جدید کوچکتر و دارای پوست لطیف تر نسبت به سیب زمینی های بالغ هستند. افراد اغلب برخی از سیب زمینی های جدید برای ایجاد فضای بیشتر برای بقیه سیب زمینی های بالغ برداشت میکنند.
   
 2. 2
   هنگامی که شاخ و برگ گیاه قهوه ای شد، گیاه پژمرده می شود.همانطور که گیاهان سیب زمینی بالغ می شوند، برگ آن هاشروع به زرد شدن می کند و زمانی که گیاهان به پایان دوره زندگی خود نزدیک می شوند، پژمرده می شود.وقتی این اتفاق می افتد، شاخ و برگ قهوه ای را با قیچی یا قیچی باغبانی ببرید.برای برداشت، پس از پژمرده شدن گیاه دو هفته صبر کنید.
   
 3. 3
   زمین را حفر کنید و سیب زمینی ها را برداشت کنید. هنگامی که تمام برگ ها  پژمرده شدند،  سیب زمینی های رسیده دارید که می توانید آن را برداشت کنید. با استفاده از یک بیل یا بیلچه سیب زمینی ها را از خاک بیرون بیاورید. در این هنگام مراقب باشید که سیب زمینی ها را سوراخ نکنید یا آنها را له نکنید.
  • بسته به نوع سیب زمینی که کاشته شده، سیب زمینی شما آماده می شود تا در هر وعده بین 60 تا 100 روز از تاریخ کاشت آماده شود.
   
 4. Image titled Grow Potatoes Step 11
  4
  سیب زمینی ها را در محیطی معتدل و خشک، خشک کنید.پس از حفاری خاک، سیب زمینی ها را به یک گاراژ معتدل، حیاط پوشیده شده یا جایی دیگر که خنک، دارای سرپوش و تهویه مناسب است منتقل کنید. سیب زمینی رادر مدت زمانی بین  سه روز تا دو هفته خشک کنید.در این مدت زمان پوست بالغ شده که این موضوع به ماندگاری بیشتر سیب زمینی کمک می کند.
  • دمای ایده آل برای خشک کردن سیب زمینی بین 45 تا 60 F (7 و 15.5 درجه سانتیگراد) است.
  • سیب زمینی های جدیدرا خشک نکنید، زیرا آنها باید ظرف چند روز پس از برداشت خورده شوند.
   
 5. 5
  خاک را از سیب زمینی پاک کنید.در زمان خشک شدن سیب زمینی ، از یک پارچه یا برس سبزیجات استفاده کنید تا خاک های اضافی را از پوست پاک کنید.سیب زمینی را با آب نشویید، زیرا این کار باعث می شود که آنها سریعتر خراب شوند.
  •  تنها وقتی سیب زمینی را بشویید که می خواهید آن را بخورید.
   
 6. 6

  سیب زمینی را در جایی خنک، خشک و تاریک نگه دارید پس از خشک کردن و پاک کردن خاک از سیب زمینی، آنها را به کیسه های کاغذی یا کیسه ی دیگری برای ذخیره سازی انتقال دهید. سیب زمینی را به یک انبار زیر زمینی یا محل دیگری منتقل کنید تا از نور، گرما و رطوبت محافظت شود.
  • دمای ایده آل برای نگه داری سیب زمینی بین 35 تا 40 F(1.6 تا 4.4 درجه سانتیگراد) میباشد.

لطفا برای ارسال دیدگاه، ابتدا وارد سایت شوید.

دیدگاه‌ها  

+2 # کیمیا
سلام من سیب زمینی داخل خاک کاشتم 20 روز مانده به برداشت سرما زده شون چقدر از این زمان میتونم نوی خاک نگهشون دارم آیا پوست اونا پژمرده میشه یعنی چروکیده میشه ؟
-1 # وحیده
با سلام من دو عدد سیب زمینی که غده های زیادی روش داشت رو داخل گلدون کاشتم ۴ هفته پیش تقریبا، ولی الان یکی ار ساقه ها داره برگ‌هاش زرد میشه
طول ساقه بلند شده ۱۵-۲۰ سانت ولی گل نداده
چیکار باید کنم و این که هفته ای یکبار آبیاری کافیه؟
تهران هستم و گلدان داخل بالکن پوشیده که پنجره آش باز میشه و آفتاب بدی نداره( جنوبی)
+2 # امیر پهلوان صادق
سلام، از برنامه کودی زیر استفاده کنید:
dl.beyamooz.com/zeraatyarp/hayate_sabz/pdf/fertilizer-program/ZeraatYar.com-Sabzijat.pdf
# وحیده
ممنون
و هفته ای یکبار آبیاری سیب زمینی ها کافیه؟
+1 # امیر پهلوان صادق
نوبت آبیاری سیب زمینی ها به موارد زیر بستگی دارد:
1- بافت خاک: بعنوان مثال، رطوبت در بافت های رسی نسبت به شنی بیشتر حفظ می شود و میزان و تعداد دفعات آبیاری بافت ها رسی کمتر از بافت های شنی است.
2- فصل سال: بعنوان مثال بدلیل تبخیر بیش از حد در تابستان، تعداد دفعات آبیاری نسبت به پاییز بیشتر است.
# مجید برزگر
سلام ببخشید من سیب زمینی کاشتم ولی الان همه بوته ها گلدهی ندارند علتش رو می خواستم بدونم و راه درمانش را ممنون
+1 # امیر پهلوان صادق
سلام، علت این امر کمبود مواد غذایی در خاک هست، برای تقویت خاک سیب زمینی ها از برنامه کودی زیر استفاده کنید:
dl.beyamooz.com/zeraatyarp/hayate_sabz/pdf/fertilizer-program/ZeraatYar.com-Sabzijat.pdf
+1 # مبین عزیزی
سلام برای جداسازی و سست کردن بافت خاکی که رسی میباشد و خیلی به هم چسبیده باید چکار کرد ؟(زمین حال حاظر زیر کشت سیب زمینی میباشد و اوایل غده دهی میباشد)
اسفاده از اسید در چه زمانی و چه مقداری و چگونه باید صورت گیرد؟
+1 # مهندس ناهید فروشانی
با سلام و درود
سیب زمینی در خاک رسی و سنگین و متراکم خوب رشد نمیکنند و خوب بار و محصول نمیدهند. با چند اقدام زیر میتوانید خاکتان را اصلاح کنید:هرگز نباید هنگامی که خاک مرطوب است و اصلاح نشده، با آن کار کنید.
افزودن مواد آلی به خاک رسی راه خوبی برای بهبود خاک است. اگر چه مواد اصلاحی آلی زیادی برای خاک وجود دارد اما برای بهبود خاک رسی میتوانید از کمپوست یا موادی که به سرعت کمپوست می شوند از جمله کود حیوانی پوسیده، گیاهان سبز و کود برگ. استفاده کنید. قسمتی از خاک رسی را با مواد کمپوستی دیررس مانند پوست درخت، خاک اره یا تراشه چوب بپوشانید. از این مواد آلی به صورت مالچ استفاده کنید. کاشت شبدر و یونجه در آن خاک نیز کمک کننده می باشد.اصلاح خاک رسی کار ساده و یا فوری نیست و ممکن است چند سال طول بکشد.
چه نوع اسیدی مدنطرتان می باشد؟
تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
logo-samandehi مجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت آنلاین - بانک ملت پرداخت آنلاین - بانک پارسیان پرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوین پرداخت آنلاین - بانک سامان