به آموزشگاه زراعت یار خوش آمدید.

سبد (0)

آموزش تهیه جوانه ماش در خانه

مراحل آموزش تهیه جوانه ماش در خانه

آموزش تهیه جوانه ماش در خانه سه مرحله:آموزش انتخاب دانه های ماشآموزش جوانه زنی ماش در شیشهآموزش جوانه زنی ماش تحت فشار


جوانه ی حبوباتی از جمله ماش، سبزی خام و تردی است که در بسیاری از غذاهای آسیایی و غذاهای سالم یافت می شود. جوانه ی ماش به راحتی در داخل خانه رشد می کند و فرآیندشان تنها چند روز طول می کشد تا تکمیل شود. رشد جوانه های ماش در داخل خانه یک تلاش ایده آل برای افرادی است که علاقه مند به یادگیری کاشت مواد غذایی مصرفی خود هستند و همچنین یک پروژه سرگرم کننده برای بچه ها است؛ زیرا آنها می بینند که جوانه ها چگونه رشد می کنند.

 

1

آموزش انتخاب دانه های ماش

 1. Image titled Grow Bean Sprouts Indoors Step 1
  1
   ماش های کوچک یا بذرهای ماش را انتخاب کنید. تقریباً هر گونه ماش یا حبوباتی را می توان جوانه دار کرد، اما ماش ها و حبوبات ریز و کوچک به طور کلی بهترین انتخاب هستند. واریته های بزرگ حبوبات، بیشتر در معرض توسعه کپک در شرایط مرطوب برای مدت زمان طولانی هستند.
  • دانه ی ماش اغلب برای جوانه دار کردن مورد استفاده قرار می گیرند.
  • دانه های لوبیا آزوکی، عدس، بذرهای یونجه، بذرهای روغنی و بذرهای کلم نیز نسبتا کوچک هستند و کار با آنها ساده و آسان می باشد.
   
 2. Image titled Grow Bean Sprouts Indoors Step 2
  2
  در ابتدا دانه های موردنظر را خشک کنید. ماش تازه اگر به سرعت استفاده شود نتیجه خیلی بدی می دهد. ماش خشک شده در هنگام رشد جوانه های ماش بهتر عمل می کنند، اما باید از ماش تازه خشک شده برای دسترسی به بهترین نتایج استفاده کنید. ماشی که در سال گذشته خشک شده یا خریداری شده است، بیشترین پتانسیل جوانه زنی را دارد.
   
 3. Image titled Grow Bean Sprouts Indoors Step 3
  3
  اطمینان حاصل کنید که ماش یا دانه ی که انتخاب می کنید عاری از بیماری باشد. پاتوژنها میکروارگانیسم های مضر هستند که می توانند باعث بیماری شوند. ماش های تأیید شده یا ماش هایی که خودتان برداشت کرده اید و خودشان خشک شده اند، برای استفاده، ایمن تر هستند.
   
 

2

آموزش جوانه دار کردن ماش در شیشه

 1. Image titled Grow Bean Sprouts Indoors Step 4
  1
  یک شیشه مربایی را بشویید و تمیز کنید. در بسیاری از مراکز عرضه مواد کشاورزی می توانید یک شیشه برای جوانه زنی  با یک درب پلاستیکی پیدا کنید یا از هر شیشه ی مربای استاندارد می توان استفاده کنید. آن را کاملا با آب گرم و صابون بشویید. شما همچنین می توانید از یک ظرف کوچک پلاستیکی استفاده کنید، مثلا ظروف مستطیل شکل.
   
 2. Image titled Grow Bean Sprouts Indoors Step 5
  2
  ماش ها را بشویید. ماش ها را در یک صافی قرار دهید و آب سرد روی آنها بریزید.
   
 3. Image titled Grow Bean Sprouts Indoors Step 6
  3
  یک پنجم شیشه مربا را با دانه های ماش پر کنید . بهتر است از مقدار کمی ماش استفاده کنید، زیرا تعداد بیشتری ماش ممکن است برای رشد کپک و دیگر گونه های باکتری و قارچ ها راحتتر باشد.
   
 4. Image titled Grow Bean Sprouts Indoors Step 7
  4
   آب هم دمای اتاق را بر روی ماش ها بریزید. شیشه را تا بالا پر از آب کنید و آن را با یک درب توری پلاستیکی بپوشانید.
   
 5. Image titled Grow Bean Sprouts Indoors Step 8
  5
  همچنین می توان، یک پارچه ی پارچه ی چیت یا پارچه کتانی (توری) بالای شیشه را بپوشانید. و آن را با یک بند پلاستیکی محکم کنید. پارچه های با تراکم بالا از جریان زیاد هوا جلوگیری می کند و باعث رشد کپک ها می شود. از درپوش های فلزی نیز استفاده نکنید.
   
 6. Image titled Grow Bean Sprouts Indoors Step 9
  6
  شیشه را روی کابینت، دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. اجازه دهيد تا ماش ها حدود 8 تا 10 ساعت خیس بخورند.
   
 7. Image titled Grow Bean Sprouts Indoors Step 10
  7
  آب های داخل شیشه را از طریق درب پلاستیکی یا پارچه بیرون بریزید. ظرف را باز کنید، آب خنک تا ولرم را بر روی ماش ها ریخته و آنها را تکان دهید. ظرف را مجددا باز کنید و دوباره آب را تخلیه کنید.
   
 8. Image titled Grow Bean Sprouts Indoors Step 11
  8
  شیشه ی درپوش دار را در یک محل گرم و دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. قفسه ی تاریک بهتر نتیجه می دهند. شستشو و تخلیه آب مجدد ماش ها باید دو بار در روز انجام شود. ماش های شسته شده را تمیز و مرطوب نگه دارید.
   
 9. Image titled Grow Bean Sprouts Indoors Step 12
  9
  نظارت بر رشد جوانه های ماش را تا چند روز بعد ادامه دهید. رشد جوانه ها معمولا طی دو تا سه روز شروع می شود و جوانه ها معمولا پس از چهار تا پنج روز آماده مصرف می شوند.
   
 10. Image titled Grow Bean Sprouts Indoors Step 13
  10
  هنگامی که جوانه های ماش بین یک تا سه اینچ (2.5- 8 سانتی متر) بلند شدند، جوانه ها را بردارید. جوانه ها را بشویید، آبش را تخلیه کنید و جوانه های ماش را بر روی یک حوله کاغذی بمدت 8 ساعت پخش کنید تا زمانی که آب اضافی آنها تبخیر شود.
   
 

3

آموزش جوانه زنی ماش تحت فشار

 1. Image titled Grow Bean Sprouts Indoors Step 14
  1
  نصف پیمانه ماش را  با آب سرد بشویید. شستشوی ماش، بیشتر خاک و باکتری را که به سطح بیرونی ماش گیر کرده است را از بین می برد و مانع از آلودگی آبی می شود که در نهایت برای خیساندن ماش ها استفاده می شود.
   
 2. Image titled Grow Bean Sprouts Indoors Step 15
  2
  ماش ها را در یک ظرف کوچک قرار دهید و روی آنها آب خنک بریزید. اجازه دهید دانه ها برای حداقل یک ساعت یا حداکثر به مدت یک شب خیس بخورند.
   
 3. Image titled Grow Bean Sprouts Indoors Step 16
  3
  آب داخل ظرف را تخلیه و با آب سرد شستشو دهید. شستشوی  یکبار دیگر ماش ها، خاک و باکتری های اضافی را پاک می کند.
   
 4. Image titled Grow Bean Sprouts Indoors Step 17
  4
  یک دستمال تمیز یا حوله کاغذی کف یک صافی تخت قرار دهید. از یک دستمال با عرض زیاد، مانند دستمال کتانی سبک استفاده کنید. ماش ها را داخل صافی و روی دستمال بریزید.
   
 5. Image titled Grow Bean Sprouts Indoors Step 18
  5
  دستمال تمیز یا دستمال کاغذی دیگری بر روی حبوبات قرار دهید تا آنها را پوشانید. از یک دستمال کتانی سبک و یا از یک پارچه سبک قابل تنفس مشابه استفاده کنید.
   
 6. Image titled Grow Bean Sprouts Indoors Step 19
  6
  ماش ها را وقتی رویشان پوشیده، با آب سرد بشویید. اجازه دهید آب آن تخلیه شود.
   
 7. Image titled Grow Bean Sprouts Indoors Step 20
  7
  صافی را به همراه ماش ها داخل یک سطل کوچک بگذارید. سطل باید دو برابر اندازه صافی باشد، اما نیازی به اندازه ی بزرگتر نیست.
   
 8. Image titled Grow Bean Sprouts Indoors Step 21
  8
  یک کیسه سه تا پنج پوندی (1-3 کیلوگرم) از سنگ های کوچک بر روی ماش ها قرار دهید. سنگ های شیشه ای تزئینی نیز مناسب هستند، از هر نوع سنگی که استفاده کردید باید فشار کافی روی ماش ها وارد کند.
   
 9. Image titled Grow Bean Sprouts Indoors Step 22
  9
  سطل را در یک گوشه تاریک یا کمد قرار دهید. شما باید ماش ها را در تاریکی نگه دارید. در غیر این صورت، آنها ممکن است شروع به سبز شدن کنند و تلخ شوند.
   
 10. Image titled Grow Bean Sprouts Indoors Step 23
  10
  هر 3 ساعت یکبار دستمال روی ماش ها را عوض کنید، بعد از 12 ساعت انتظار، تغییرات دیده می شود. شما همچنین باید ماش ها را بشویید و هر بار که دستمال را عوض می کنید، اجازه دهید آب سبد نیز تخلیه شود. این روند ماش ها را تمیز و مرطوب نگه می دارد.
   
 11. Image titled Grow Bean Sprouts Indoors Step 24
  11
  هنگامی که اندازه ی جوانه های ماش بین یک تا سه اینچ (2.5- 8 سانتی متر) رسید، جوانه ها آماده اند. فقط باید چند روز بیشتر باقی بماند. سپس جوانه ها را بشویید و آنها را در یک سطح تمیز برای مدت هشت ساعت خشک کنید.

نظرات کاربران / پرسش و پاسخ

با توجه به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با یادآوری نقاط قوت و ضعف، ما را در این امر یاری فرمایید.
چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.


تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
logo-samandehi مجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت آنلاین - بانک ملت پرداخت آنلاین - بانک پارسیان پرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوین پرداخت آنلاین - بانک سامان