به آموزشگاه زراعت یار خوش آمدید.

سبد (0)

آموزش‌های پیشنهادی فرادرس

آموزش کاشت سیب زمینی های شیرین

مراحل آموزش کاشت سیب زمینی های شیرین

سه مرحله:شروع به آماده سازی قلمه سیب زمینی کنید.باغ خود را آماده کنیدسیب زمینی های شیرین خود را بکارید

اگر به دنبال راه اندازی باغ هستید، سیب زمینی شیرین یک گیاه نسبتاً کم زحمت  است که درفصل برداشت ، محصول خوبی دارد و  بیشتر از سایر میوه ها و سبزیجات می باشد. اگر در یک منطقه آفتابی با آب و هوای گرم زندگی می کنید، می توانید  سیب زمینی های  مسی رنگ را بکارید و سیب زمینی شیرین و تازه از باغ خود را مصرف کنید . این مراحل را برای رشد سیب زمینی شیرین انجام دهید تاجوانه زنی شروع شود.

1

قلمه های تان را بکارید.

 1. Image titled Grow Sweet Potatoes Step 1
  1
  یک نوع سیب زمینی شیرین را انتخاب کنید. قلمه ها، جوانه های کوچکی هستند که بر روی سیب زمینی های شیرین موجود از قبل ، رشد می کنند. می توانید به صورت آنلاین این سیب زمینی ها راسفارش دهید یا ازنمایشگاه های کشاورزی ،آن را تهیه کنیدالبته می توانید آنها را در خانه به راحتی رشد دهید . گیاه سالم سیب زمینی شیرین را از فروشگاه یا در باغ یک دوست پیدا کنید.
  • شایع ترین و پرطرفدارترین انواع سیب زمینی شیرین (که در اکثر فروشگاه ها موجود است) بروگارد(Beauregard,)، پورتو ریکوس 'باند' ( bunch' Porto Ricos')و سنتوریز (centennial) می باشند.
   
 2. 2
  اطمینان حاصل کنید که آب و هوا مناسب است. سیب زمینی شیرین  گیاه استوایی است. این بدان معنی است که آنها در مناطق USDA 9، 10، و 11 خوب رشد می کنند. این منطقه شامل محدوده ی بزرگی از جنوب و جنوب غربی ایالات متحده است. اگر می خواهید قلمه تان، درماه های اسفند یا فروردین شروع به رشد کند باید در ماه های اردیبهشت و خرداد آنها را بکارید.
   
 3. Image titled Grow Sweet Potatoes Step 2
  3
  سیب زمینی را آماده کنید. 1یا 2 سیب زمینی شیرین سالم را گرفته ، آنها را درون سینک قرار دهید و به خوبی بشویید. سپس سیب زمینی را نصف کنید.اگر سیب زمینی بزرگ است آن را به 3یا 4 قسمت تقسیم کنید.
   
 4. Image titled Grow Sweet Potatoes Step 3
  4
  شیشه ای را با آب پر کنید.روشی که برای رشد قلمه استفاده می شود ، این است که نیمی از سیب زمینی را در شیشه ی آب قرار دهید.می توانید از یک شیشه یا لیوان با دهانه گشاد که پر از آب است، استفاده کنید.
   
 5. Image titled Grow Sweet Potatoes Step 4
  5
  سیب زمینی را در آب قرار دهید. 4 تا 5 عدد خلال دندان را روی سطح سیب زمینی و در  نزدیک به وسط آن (مانند دندانه های یک چرخ ) قرار دهید. سیب زمینی را در داخل شیشه/لیوان آب بریزید و با خلال دندان هایی که در سیب زمینی فرو رفته آن را در لبه شیشه نگه دارید.
   
  • این کار را برای هر تکه ای از سیب زمینی ، هر بخش در یک شیشه ی متفاوت ، باید انجام دهید .
   
 6. Image titled Grow Sweet Potatoes Step 5
  6
  نور و حرارت زیادی به سیب زمینی بدهید.شیشه را با سیب زمینی بر روی لبه پنجره که نور خورشید زیادی را دریافت می کند،قرار دهید.
   
 7. Image titled Grow Sweet Potatoes Step 6
  7
  اجازه دهید قلمه رشد کند. 2 تا 4 هفته صبر کنید تا برگ های سبز کوچکی از سیب زمینی رشد کند.
   
 8. Image titled Grow Sweet Potatoes Step 7
  8
  جوانه ها را برداشت کنید.هنگامی که  سیب زمینی جوانه زد، هر یک از آنها را به صورت جداگانه بچرخانید و از سیب زمینی شیرین جدا کنید.آنهایی که هنوز ریشه ندارند، به برگ های کوچک با ساقه کوتاه شباهت دارند.
   
 9. Image titled Grow Sweet Potatoes Step 8
  9
  جوانه  را درآب قرار دهید.با توجه به تعدادجوانه هایی که دارید یک کاسه کوچک را با مقداری آب پر کنید،( حدود 2.5سانتی متریا کمتر).قلمه ها را در کاسه قرار دهید تا ساقه در آب غوطه ور شود.اجازه دهید چند روز همانطور بمانند تا زمانی که ریشه ها از پایین تشکیل شوند.
  • روزی یک بار آب تازه اضافه کنید تا جوانه ها سالم بمانند.
  • اگر قلمه ای ریشه نداشت یا پژمرده شد، آن را دور بیاندازید.
   
 10. Image titled Grow Sweet Potatoes Step 9
  10
  "قلمه را برای کاشت بیاورید.پس از 2-3 روز، ریشه های قلمه شما در پایین سیب زمینی رشد کرده است .در این مرحله، آب را از کاسه خارج کنید و قلمه خود را بردارید.بهترین کار برای سالم نگه داشتن ریشه این است که آن را به طور مستقیم در باغچه بکارید.
   
 

2

باغ را آماده کنید.

 1. Image titled Grow Sweet Potatoes Step 10
  1
  یک قطعه زمین انتخاب کنید. سیب زمینی شیرین به صورت عمده در زیر زمین رشد می کنند، اما ساقه های آنها در بالای زمین رشد می کنند.هر ساقه می تواند بیش از 3 متر رشد کند.اطمینان حاصل کنید که قطعه زمین شما دارای مقدار زیادی فضا برای ساقه ها باشد.سیب زمینی شیرین  محیط گرم را ترجیح می دهد، بنابراین سعی کنید منطقه ای را انتخاب کنید که نور زیادی از خورشید دریافت می کند(به خصوص اگر در شمال زندگی می کنید) و به خوبی زهکشی کنید.
   
 2. Image titled Grow Sweet Potatoes Step 11
  2
  زمین را بکارید.غده های سیب زمینی در عمق زمین شروع به رشد کردن می کنند. برای کاشت اطمینان حاصل کنید که سیب زمینی  را در حدود 12 اینچ (30.5 سانتی متر) در خاک حفر کرده اید. خاک را نرم و نور را کم کنید و در صورت لزوم از خاک باغبانی استفاده کنید.
   
 3. Image titled Grow Sweet Potatoes Step 12
  3
  خاک را آماده کنید.کاشت همه ی میوه ها و سبزیجات نیازمند داشتن خاک غنی از مواد مغذی است. لایه ای ازخاک کشاورزی مرغوب یا کمپوست را به خاک اضافه کنید.همه ی سنگ های بزرگ را از باغ خارج کنید.ph خاک را بررسی کنید.اگر PH خنثی نبود،با قارچ پخته یا خاکستر چوبph را تنظیم کنید تا اسیدی یا قلیایی بودن خاک را جبران کند.به این کار اصلاح خاک گفته می شود.
  •  می توانید برای باغتان از یک نمایشگاه کشاورزی یا فروشگاه، کیت های تست pH راخریداری کنید.
   
 4. Image titled Grow Sweet Potatoes Step 13
  4
  بدانید چه موقع باید سیب زمینی را بکارید.به دلیل"گرما دوستی"سیب زمینی های شیرین ، آن ها نیاز به داشتن خاک گرم برای رشد دارند. حداقل یک ماه پس از آخرین سرمای زمستانی، در اوایل بهار، قلمه های خود را بکارید.
   
 5. Image titled Grow Sweet Potatoes Step 14
  5
  لاشبرگ انتخاب کنید.با قرار دادن لاشبرگ در اطراف گیاه به گرم نگه داشتن آن کمک کنیدتا رشد خوبی داشته باشد.اگر  درمنطقه ای بسیار سرد قرار دارید،لاشبرگ های پلاستیکی سیاه یا یک عایق گرمایی مشابه را فراهم کنید و پس از کاشت روی سیب زمینی بریزید.
   
 

3

سیب زمینی های شیرین را بکارید.

 1. Image titled Grow Sweet Potatoes Step 15
  1
  سوراخ ها را حفر کنید.قلمه سیب زمینی شیرین نیاز به فضای بیشتری نسبت به سایر سبزیجات باغی دارد، بنابراین سوراخ ها را به عمق 12 تا 24 اینچ (30.5-60.1 سانتی متر) حفرکنید.ریشه ی قلمه ها به حفره ای به عمق 1/2 اینچ (1.27 سانتی متر)تا پایه گیاه نیاز دارند.
   
 2. Image titled Grow Sweet Potatoes Step 16
  2
  سیب زمینی  را بکارید.هرقلمه را درسوراخهای از پیش حفر شده قرار دهید و ساقه ها را در حدود ½ اینچ تا پایه بپوشانید. در حالی که ،بخشی از ساقه های برگ سیب زمینی به سمت خارج گسترش می یابند، ریشه ها ، غده ها یی را با اندازه ای بین 6 تا 12 اینچ (15.2 تا 30.5 سانتی متر) در خاک تولید می کنند.
   
 3. Image titled Grow Sweet Potatoes Step 17
  3
  لاشبرگ هایتان را اضافه کنید. از سیب زمینی شیرین خود در برابر آب و هوای سرد با اضافه کردن لاشبرگ مورد نظر خود حفاظت کنید. این کار همچنین از رشد علف های هرز و رشد بیش از حد ساقه جلوگیری می کند. رشد بیش از حد ساقه موجب می شود که سیب زمینی ها رشد کافی نداشته باشند.
   
 4. Image titled Grow Sweet Potatoes Step 18
  4
  گیاهان را آبیاری کنید.در ابتدای کاشت، سیب زمینی های شیرین به آب زیادی نیاز دارند.با گذشت زمان،  باید میزان آبیاری را کاهش دهید تا فقط یک بار در هفته رطوبت دریافت کنند. با گذشت زمان ،از میزان آبی که به گیاه میدهید بکاهید .
   
 5. Image titled Grow Sweet Potatoes Step 19
  5
  صبر کنید تا سیب زمینی ها رشد کنند.سیب زمینی شیرین یک دوره میوه دهی نسبتاً طولانی دارد،بنابراین محصول در اوایل پاییز آماده و رسیده می شود.همچنین آبیاری را به صورت هفتگی ادامه دهید و در صورت لزوم ،برای حفظ سلامتی گیاه باغچه را وجین کنید.
   
 6. Image titled Grow Sweet Potatoes Step 20
  6

  سیب زمینی های شیرین را برداشت کنید.بعد از 120 روز از کاشت سیب زمینی های شیرین، آنها کاملاً رشد می کنند.تا جایی که ممکن است (قبل از شروع سرما) برای برداشت دست نگه دارید زیرا سیب زمینی ها بزرگتر و خوشمزه تر می شوند.
   
 7. Image titled Grow Sweet Potatoes Step 21
  7
  سیب زمینی های شیرین را خشک کنید.پس از برداشت ،یکی از مهمترین مراحل رشد سیب زمینی شیرین، خشک کردن آنهاست. این کار به آنها کمک می کند تا مزه بهتری داشته باشند.می توانید سیب زمینی ها را به وسیله ی  دستگاه گرمکن و یک دستگاه بخور در اتاقی کوچک یا در کمدی بزرگ خشک کنید. سیب زمینی شیرین را در مکانی  با درجه حرارت 85-95 درجه فارنهایت (29-35 درجه سانتیگراد) و رطوبت 80-90 درصد به مدت 5 تا 10 روز قرار دهید.
  • از یک بخاری کوچک و بخور در یک گنجه بزرگ یا اتاق کوچک برای محافظت از سیب زمینی ها استفاده کنید.
   
 8. Image titled Grow Sweet Potatoes Step 22
  8
  سیب زمینی های شیرینتان را بفروشید.یکی از بهترین چیزها در مورد این گیاه دوست داشتنی این است که اگر به طور صحیح ذخیره شوند، آنها برای ماه ها تازه و سالم باقی خواهند ماند.سیب زمینی را در درجه حرارت پایین (حدود 70 درجه) نگه دارید(خارج از یخچال).سیب زمینی هایتان را در یک کیسه مهر و موم نکنید و آن را در یک سطح باز و خشک قرار دهید.
تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
logo-samandehi مجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت آنلاین - بانک ملت پرداخت آنلاین - بانک پارسیان پرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوین پرداخت آنلاین - بانک سامان