سبد (0)

آموزش برداشت گندم

مراحل آموزش برداشت گندم

آموزش برداشت گندم شامل سه مرحله می باشد:آموزش آماده سازی گندم برای برداشتآموزش برداشت گندمآموزش انبار کردن غلات

برداشت گندم فرایندی بسیار دشوار است که نیاز به آماده سازی مقدمات و زمان بندی مناسب دارد. اگر گندم  در مزرعه بیش از حد بماند، باد و طوفان گندم ها را بسیار خشک کرده و می تواند محصول را از بین ببرد. اگر گندم ها در اثر باران خیس و مجدد خشک شوند، کیفیت گندم کاهش خواهد یافت. برای برداشت گندم همچنین نیاز به استفاده از یک ماشین سنگین کمباین می باشد که نیاز به آموزش و اجرای عملیات دقیق دارد. یک فرد خود به تنهایی می تواند مراحل اجرا و نگهداری را با ماشین کمباین انجام دهد، البته معمولاً برداشت گندم  کار بزرگی است که نیاز به یک کار تیمی دارد که با چندین کمباین و تراکتور باید انجام شود. 

بخش 1

آموزش آماده سازی گندم برای برداشت

 1. آموزش برداشت گندم مرحله 1
  1
  سطح رطوبت گندم را اندازه گیری کنید. سطح رطوبت دانه های گندم، زمان آماده بودن برداشت گندم را مشخص می کند. هنگامی که گندم در بهار یا زمستان کاشته می شود در ماه های تابستان باید برداشت شود. مهم ترین عامل تعیین کننده در زمان برداشت گندم، میزان سطح رطوبت آن  است.
  • برای اندازه گیری سطح رطوبت گندم ، از رطوبت سنج استفاده کنید. رطوبت سنج در فروشگاه های کشاورزی  قابل دسترس است.
  •  دانه ی گندم در مرحله ی برداشت باید رطوبتی بین 14٪ تا 20٪ داشته باشد.
   
 2. آموزش برداشت گندم مرحله 2
  2
   برای اطمینان از عملکرد مطلوب کمباین، تعمیرات لازم و ضروری را برای ماشین کمباین انجام دهید. برای اطمینان از نیازهای ضروری کمباین، از دفترچه راهنما استفاده کنید.
  • برای رسیدن به بهترین عملکرد،  تیغه های کمباین (قطعه ای داس شکل برای برش گندم ها) را بررسی کنید تا مطمئن شوید که  تیز است.
  • برای اطمینان از کارکرد صحیح، مطابق با کتابچه راهنمای کاربر، همه چیز را روغن کاری کنید.
   
 3. آموزش برداشت گندم مرحله 3
  3
   محفظه ی تغذیه ماشین کمباین را برای اطمینان از کارکرد درست آن بررسی کنید. ممکن است محفظه ی تغذیه (feeder house) کمباین با دوام و سالم به نظر برسد، اما اگر به درستی تنظیم و تعمیر نشده باشد احتمالاً شکسته می شود.
  • دنده و زنجیرهای کمباین را بررسی کنید و آنهایی که شکسته، خم و یا پوسیده شده اند را تعویض کنید.
  • کمربند رانندگی را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آسیب ندیده، در غیر اینصورت کمربند را تعویض کنید.
   
 4. آموزش برداشت گندم مرحله 4
  4
  هر بار که از ماشین کمباین استفاده می کنید، تجهیزات خود را بررسی کنید. عادت کردن به بررسی وسایل ماشین کمباین، باعث می شود که اشتباهات احتمالی در بعضی موارد کمتر شود.
  • فشار هوا را در لاستیک های ماشین کمباین حداقل یک بار در هفته بررسی کنید.
  • به یاد داشته باشید قبل از حرکت به جلو کمی گاز دهید.
  • سطح روغن و رادیاتور را بررسی کنید.
  • گرد و غبار، آلودگی، خاک و هر چیز دیگر را از روی ماشین کمباین تمیز کنید زیرا ممکن است در طول عملیات باعث مشکلات شود.
  • به یاد داشته باشید که چراغ ها و فلاشرها را بازبینی کنید، مخصوصاً زمانی که در جاده های عمومی تردد می کنید.
   
 

بخش 2

آموزش برداشت گندم

 1. آموزش برداشت گندم مرحله 5
  1
  هد ماشین کمباین  را در رابطه با ارتفاع برش گندم تنظیم کنید. هد باید بگونه ای تنظیم شود که بیشترین مقدار گندم  را بهمراه کمترین مقدار کاه بگیرد.
  • سعی کنید ارتفاع برش را در حدی تنظیم کنید که 8 تا 12 اینچ (20-30 سانتیمتر) بقایای کلش گندم را تضمین کنید. این مقدار بقایای کلش گندم، به حفظ رطوبت خاک کمک می کند.
  • دائماً برای تنظیم ارتفاع هد کمباین آماده باشید زیرا ارتفاع گندم در مزرعه مدام در حال تغییر می باشد. ارتفاع هد تعیین می کند در چه نقطه ای گندم بریده شود و بنابراین باید با ارتفاع گندم متفاوت باشد.
  • اگر  مشاهده کردید که کاه های زیادی وارد قسمت هد می شوند، باید کمی ضخامت هد را افزایش دهید.
 2. آموزش برداشت گندم مرحله 6
  2
  سرعت چرخ و فلک را نسبت به سرعت زمین تنظیم کنید تا گندم ها را در این مرحله از دست ندهید. سرعت بیش از حد چرخ و فلک (reel) در کمباین می تواند به پایین گندم ضربه بزند یا گندم را بطور ناقص برش دهد. سرعت خیلی آهسته نیز می تواند گندم را روی زمین بیندازد یا گندم به درستی نتواند وارد کمباین شود.
  • قسمت عقب ماشین کمباین را چک کنید تا مطمئن شوید که دانه ها را از دست نداده اید. اگر دانه های گندم را از دست داده اید پس  به احتمال زیاد شما نسبت به سرعت چرخ و فلک، خیلی آهسته حرکت کرده اید.
  • کتابچه ی راهنمای کمباین  را برای تنظیمات مطلوب و برای کاهش از دست دادن گندم بررسی کنید.
   
 3. آموزش برداشت گندم مرحله 7
  3
  سرعت  گردنده ی ماشین یا سیلندر (استوانه کوبنده) را برای یک خرمن کوبی خوب، تنظیم کنید این کار آسیب به دانه ها ی گندم را کاهش می دهد. سرعت سیلندر باید با تغییرات محصول گندم تنظیم شود. این مرحله جایی است که دانه از کاه جدا می شود.
  • سرعت پایین سیلندر باعث آسیب کمتر به گندم می شود.
  •  سرعت مناسب سیلندر را با آزمون و خطا پیدا کنید تا برای کار در مزرعه آماده شوید.
   
 4. آموزش برداشت گندم مرحله 8
  4
  قطعه ی ضد کوبنده ( concave) را در عریضترین حالت  ممکن برای کمک به جداسازی، تنظیم کنید. سرعت روتور یا سرعت سیلندر را بدرستی تنظیم کنید تا مطمئن شوید هیچ دانه ای در جدا سازی کم نشده است.
  • قطعه ی ضد کوبنده را باید مرتباً تمیز کنید تا گندم ها ترک و خراش نخورند. این کار بستگی به محصول خاص دارد. اگر دانه ترک بخورد، ضدکوبنده را عریض کنید.
  • ماشین کمباین بطور خودکار دانه ها را  جدا می سازد و دانه های گندم را به مخزن دانه هدایت می کند.
   
 5. آموزش برداشت گندم مرحله 9
  5
  تمیز کننده ی shoe که شامل chaffer می باشد و تمیز کننده ی غربال در کمباین را تنظیم کنید، به این ترتیب که اندازه ی این قطعات نه بیش از حد باریک و  نه بیش از حد عریض باشد. در واقع این دونوع تمیز کننده در کمباین برای غربالگری و جداسازی ناخالصی های ریز و درشت مثل سنگ و کاه می باشند. برای تنظیمات دقیق با سازنده تماس بگیرید.
  • برای داشتن حجم بیشتر دانه، نیاز به عریض تر کردن غربال است.
   
 6. آموزش برداشت گندم مرحله 10
  6
  سیستم فن را تنظیم کنید. مطمئن شوید که فن خیلی کم تنظیم نشده باشد، یا اینکه گندم ها به پشت (chaffer) نیفتند. تنظیم فن در اندازه ی بسیار بالا نیز باعث می شود کمی گندم به بیرون کشیده شود.
  • سرعت سریع فن به تمیز کردن پوشال و کاه های مرطوب کمک می کند، اما در حین حال می تواند موجب آن شود که دانه در همان زمان از دست برود.
  • بهتر است با سرعت بالای  فن، کار را شروع کنید و در صورت لزوم سرعت را پایین بیاورید.
   
 7. آموزش برداشت گندم مرحله 11
  7
  به شرایط محیط اطراف  توجه کنید. برداشت موفقیت آمیز نیاز به دانستن چگونگی کار با دستگاه کمباین و ارتباط گندم با ان می باشد. برای تغییر در تنظیمات دستگاه کمباین، مثل تغییر سرعت فن، آمادگی داشته باشید.
  • اگر مقدار زیادی گندم روی زمین باشد، نشان دهنده ی آن است که کمباین نیاز به تنظیمات دارد.
   
 8. آموزش برداشت گندم مرحله 12
  8
  هنگامی که ماشین کمباین  پر است، دانه ها را با بارگیر کمکی کمباین آنها را خالی کنید. عملیات خاص به مدل ماشین کمباین بستگی دارد. در صورت عدم اطمینان به دفترچه راهنما مراجعه کنید. شما یا شخص دیگری می توانید ماشین بارکش را به محل ذخیره گندم ها ببرید. در آنجا، می توانید دانه ها را از بارکش با بالابر به محل نگهداری گندم ها انتقال دهید.
  • داشتن یک راننده برای بارکشی  به شما در زمان برداشت کمک می کند و می تواند دانه را به مخزن ذخیره منتقل کند. این کار باعث افزایش کارایی می شود.
   
 

بخش 3

آموزش انبار کردن غلات

 1. آموزش برداشت گندم مرحله 13
  1
  محل  ذخیره سازی دانه های گندم را تمیز نگه دارید. برای کمک به جلوگیری از تخریب دانه، مطمئن شوید که محل ذخیره سازی تمیز است. مکان ذخیره سازی دانه های گندم را قبل و بعد از هر بار استفاده، تمیز کنید.
  • دانه های کهنه و یا خراب شده را بیرون بیاورید. این کار به جلوگیری از گسترش بیماری ها و آفات کمک می کند.
  •  حشره کش را در داخل و خارج از مخازن اسپری کنید. فقط از آفت کش های تایید شده استفاده کنید، 
   
 2. آموزش برداشت گندم مرحله 14
  2
  گندم ها را خشک کنید. بعد از برداشت باید حتماً دانه ها را خشک کنید تا آن را با خیال راحت ذخیره کنید.
  • خشک کردن هوا منجر به بالاترین کیفیت گندم می شود.
  • گندم را در ظروف خشک  کنید، اما مطمئن شوید که ظروف کاملا پر نشده باشند.
  • گندم را در دمای بیش از 60 درجه سانتیگراد خشک نکنید.
   
 3. آموزش برداشت گندم مرحله 15
  3
  دمای محیط را برای نگهداری گندم بین 5 تا 15 درجه سانتیگراد تنظیم کنید. دمای بالاتر، باعث می شود دانه ها سریعتر خراب شود.
  • در صورت داشتن رطوبت بالای گندم، با هوادهی دانه ها آنها را سریع خنک کنید.
  • سطح مناسب، دما و رطوبت را با استفاده از دماسنج و رطوبت سنج بررسی کنید.
تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
logo-samandehi مجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت آنلاین - بانک ملت پرداخت آنلاین - بانک پارسیان پرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوین پرداخت آنلاین - بانک سامان