سبد (0)

آبیاری مؤثر و بهینه ی گیاهان

مراحل آبیاری مؤثر و بهینه ی گیاهان

مراحل آبیاری مؤثر و بهینه ی گیاهان شامل دو بخش می باشد:دانش درباره ی نیازهای گیاهانآبیاری گیاهان

 برای رشد و پرورش گیاهان مختلف، به میزان نور، آب، گرما و خاک متفاوتی نیاز می باشد. در این راستا، آبیاری گیاهان برای حفظ سلامت گیاهان از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد. لذا در این مقاله مراحل مختلف آبیاری بهینه ی گیاهان در باغات آموزش داده شده است.

بخش 1

دانش درباره ی نیازهای گیاهان

 1. آبیاری گیاهان مرحله 1
  1
  خاک را با دقت بررسی کنید. بطور کلی دو نوع خاک وجود دارد:
  • خاک خشک - این نوع خاک زمانی قابل تشخیص است که خاک شنی بوده و ترک خورده و خُرد می باشد.
  • خاک رسی - اگر خاک چسبنده و تیره یا گِلی باشد آن خاک، خاک رسی است.
   
 2. آبیاری گیاهان مرحله 2
  2
   به نوع گیاهان خود توجه کنید. گیاهتان جوانتر، تازه رشد کرده یا یک گیاه قدیمی تری (مسن تر) است. گیاهان  جوانتر می توانند بیشتر از 4 تا 5 سال سن داشته باشند. که در این صورت آنها در دسته ی گیاهان قدیمی طبقه بندی می شوند.
   
 3. آبیاری گیاهان مرحله 3
  3
  در مورد میزان نیاز گیاهان به آبیاری، تحقیق کنید. آبیاری از گونه ای به گونه ی دیگر در گیاهان، متفاوت است، بنابراین دراین زمینه به اندازه ی کافی مطالعه کنید.
   
 

بخش 2

آبیاری مؤثر و بهینه ی گیاهان

 1. آبیاری گیاهان مرحله 4
  1
  ببینید خاک خیس و مرطوب است. اگر گیاهان در خاک خشک رشد کنند، به آب بیشتری نیاز دارند اما خاک رسی به مقدار کمتری آب نیاز دارد زیرا رطوبت بیشتری را در خود نگه می دارد.
   
 2. آبیاری گیاهان مرحله 5
  2
  به میزان مناسب، گیاهان را آبیاری کنید. به یاد داشته باشید که انواع مختلف گیاهان با سن های متفاوت، نیازهای آبی مختلفی دارند. گیاهان جوانتر، معمولاً آب کمتری نسبت به گیاهان مسن تر نیاز دارند، در حالی که گیاهان تازه کشت شده به مقدار کمی آب نیاز دارند.
   
 3. آبیاری گیاهان مرحله 6
  3
  زمان درست و دقیق را برای آبیاری گیاهان در نظر بگیرید. همیشه بهترین ساعت برای آبیاری گیاهان، صبح است. در این زمان گیاهان، آب را جذب کرده و آماده ی دریافت گرما، سرما و یا صرفاً انرژی مورد نیاز برای تولید کلروفیل، رشد و انتقال مواد مغذی به اطراف خود هستند. اما اگر آبیاری در اواخر بعدازظهر یا شب انجام شود، گیاه شب هنگام، مرطوب بوده و دمای هوا در آن ساعات نیز سرد است که این موارد، شرایط را برای بروز مشکلاتی از جمله کپک زدن، کپک قارچی و سایر انواع بیماری ها، در گیاهان فراهم می کنند. لذا آبیاری گیاهان را در اوایل صبح انجام دهید.
  • آبیاری در اواسط یک روز بسیار گرم نیز پیشنهاد خوبی نیست، زیرا آب می تواند قبل از آن که خوب عمل کند، تبخیر شود و در واقع آب می تواند بیش از حد نیز گرم شود و به گیاهان آسیب برساند.
   
 4. آبیاری گیاهان مرحله 7
  4
  بر روی آبیاری قسمت ریشه ی گیاهان تمرکز بیشتری کنید. ریشه ها نسبت به برگ های گیاهان، نیاز به آبیاری بیشتری دارند. در واقع ریشه ها فقط نیاز به آبیاری دارند. همانطور که قبلاً اشاره شد، مرطوب و خیس بودن برگ های گیاهان منجر به بروز بیماری های مختلف می شود.
   
 5. آبیاری گیاهان مرحله 8
  5
  گیاهان را به آرامی آبیاری کنید. آبیاری سریع مثل این است که فقط 20 درصد آب به گیاهان می رسد و مابقی آب هدر می رود. بنابراین گیاهان را آهسته تر آبیاری کنید. با این کار، آب در اطراف ریشه ها باقی خواهد ماند و در نتیجه گیاه آب بیشتری دریافت می کند. آبیاری سریع ممکن است یک جریان بزرگ آب ایجاد کند، که باعث فرسایش (تحلیل) خاک شده  و به همین دلیل منجر به حرکت بیشتر آب به این طرف و آن طرف می شود.
   
 6. آبیاری گیاهان مرحله 9
  6
  بمنمظور تعیین میزان آبیاری بهینه ی گیاهان، از باران سنج استفاده کنید. این اندازه گیری نشان می دهد که چند سانتیمتر باران در آن منطقه می بارد و شما باید چه مقدار از آب موردنیاز گیاهان را خودتان به گیاهان بدهید.
   
 7. آبیاری گیاهان مرحله 10
  7
  برای آبیاری بهینه و مؤثر گیاهان در باغ خود از آب پاش (sprinkler ) استفاده کنید. آبپاش ها در آبیاری باغات بسیار مؤثر هستند. با استفاده از آبپاش می توانید گیاهان را در زمان مناسب آبیاری کنید و شما نگرانی نخواهید داشت که با یک شلنگ یا بشکه آب، بخواهید باغتان را آبیاری کنید. این روش شبیه به روش آبیاری قطره به قطره (روش آبیاری قطره ای کاربردی در کشاورزی) است.
   
 8. آبیاری گیاهان مرحله 11
  8
  سیستم های آبیاری میکرو دریپ (Micro-drip irrigation systems) می تواند برای تأمین آب، بطور مستقیم به جایی که گیاهان بتوانند از آن استفاده کنند نصب شود. در روش آبیاری میکرو دریپ به آرامی گیاهان آبیاری می شوند، در واقع بجای جاری شدن بیش از حد آب  یا تبخیرآن، آب بتدریج ریشه را خیس می کند. این روش موجب صرفه جویی در زمان آبیاری گیاهان و کاهش هدر رفت آب می شود.
  توجه: آبياري دريپ باعث پخش آهسته ی آب برسطح خاک بصورت قطرات مجزا يا پيوسته، يا جريان هاي باريك ازحفره هاي ريزی (دریپ) می شود. که تقریباً مشابه با آبیاری قطره اي است.
   
 9. آبیاری گیاهان مرحله 12
  9
   از آب فاضلاب یا آب های اضافی برای آماده سازی سبزیجات و شستشوی آنها و همچنین برای حمام و دوش گرفتن استفاده نکنید. از آب فاضلاب استفاده نکنید زیرا حاوی مواد سفید کننده و محصولات شیمیایی تمیز کننده ی خانگی است که می تواند به گیاهان آسیب برساند.
تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
logo-samandehi مجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت آنلاین - بانک ملت پرداخت آنلاین - بانک پارسیان پرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوین پرداخت آنلاین - بانک سامان