سبد (0)

آموزش ساخت وراریوم

مراحل ساخت وراریوم

وراریوم محیطی معمولاً گرمسیری است که شامل گیاهان زنده و جانوران خشکی زی هستند. پالاداریوم نیز دارای همین ویژگی ها می باشد ولی حاوی آب بهمراه جانوران آبزی زنده است. از آنجایی که گیاهان و جانوران اغلب نیازهای مختلفی دارند، ایجاد یک محیط پایدار برای هر دو گونه، واقعا یک هنر می باشد. 

مراحل

 1. آموزش ساخت وراریوم مرحله 1
   
   

  spaceplay / pause

  escstop

  ffullscreen

  shift + slower / faster (latest Chrome and Safari)

  volume

  mmute

  seek

   . seek to previous

  126 seek to 10%, 20%, …60%

  1
  تصمیم بگیرید که می خواهید چه جانوران و گیاهانی را در وراریوم نگهداری کنید.
  • نیازهای اساسی گیاهان و جانورانی  را که با هم ناسازگار هستند، مشخص کنید (مانند قورباغه با نیاز رطوبتی بالا و کاکتی ها با نیاز رطوبتی کم).
   
 2. آموزش ساخت وراریوم مرحله 2
   
  2
   یک تراریوم یا آکواریوم با اندازه ی مناسب خریداری کنید،  گیاهان و جانورانی که به اطراف حرکت می کنند و نیاز به فضای رشد کافی دارند را در نظر داشته باشید. 
  • آکواریوم اصولاً یک جعبه شیشه ای است که از قسمت بالا باز است. تراریوم ها معمولاً درهای شیشه ای  یا درهای کشویی دارند تا دسترسی به داخل آنها آسان تر شود.
  • شما همچنین می توانید تراریوم را خودتان درست کنید. این کار را می توان با شیشه و سیلیکون، چوب و اپوکسی، سیمان و اپوکسی انجام داد و یا از روش های دیگر استفاده کنید.
  • اگر رطوبت و درجه حرارت در محیط زندگی شما مناسب است، پس می توانید بستر  گیاه را در وراریوم  در هر سطحی با استفاده از یک لوله (معکوس U) متصل به آکواریوم، آبیاری کنید. به این ترتیب می توانید مطابق با رشد ریشه، عمق بستر کاشت و خواص آب دوستی بسترهای کاشت، میزان آبیاری گیاه را افزایش، کاهش داده یا تغییر دهید. اگر از گیاهانی که قبلاً در گلدان کاشته شده اند استفاده می کنید، باید مطمئن شوید که ریشه ها را با آب بطور کامل بشویید تا کودهای سمی را از روی ریشه های گیاهان قبل از کاشت آنها در وراریوم  پاک کنید.
   
 3. آموزش ساخت وراریوم مرحله 3
   
  3
  برای وراریوم های معتدل یا گرمسیری نیاز به ساخت یک کف کاذب یا مصنوعی می باشد. وراریوم های کویری یا بیابانی به کف مصنوعی نیاز ندارد زیرا آبیاری کمی می خواهند.
  •  کف کاذب محیطی است برای جذب آبهای اضافی در وراریوم  و جهت جلوگیری از غرق شدن ریشه گیاهان می باشد. دو نوع اصلی از کفهای کاذب هستند که روباز و یا روبسته هستند.
  • یک کف کاذب در وراریوم با یک لایه 1-2 اینچ (2-5 سانتی متر) شن و ماسه یا لیکا (سبُک‌دانهٔ صنعتی) پر شده بهمراه یک صفحه رویی می باشد تا از ورود خاک جلوگیری کند.
  • یک کف کاذب باز در وراریوم  شامل یک جعبه تخم مرغ است که از PVC ساخته شده است و یک صفحه روی آن است.
  • هر دو مدل (کف کاذب باز و بسته) در وراریوم ها روش های مناسبی هستند البته با مزایا و معایب خاص خودشان.
   
 4. آموزش ساخت وراریوم مرحله 4
   
  4
  وسایل تزیینی و مصنوعی را در وراریوم نصب کنید.
  • این وسایل می توانند با چسب های سیلیکونی یا چسب داغ به کف وراریوم متصل شوند. از این رو، مهم است که چسب وقتی خشک شد بی اثر باشد و  وراریوم را با مواد شیمیایی مضر آلوده نکند.
  • وسایل تزیینی در وراریوم شامل: چوب پنبه، چوب درخت ها، فوم ها و پلاستیک های تغییر شکل یافته، چوب، وسایل تزیینی و یا موارد دیگر. مهم است که هر چیزی که در وراریوم  قرار می دهید تمیز و غیر سمی باشد. مواردی که بیرون از منزل یافت می شود باید قبل از قرار دادن آنها در وراریوم ، تمیز شوند.
   
 5. آموزش ساخت وراریوم مرحله 5
   
  5
  صفحه ی رویی تراریوم را نصب کنید.
  • صفحه ی بالایی در وراریوم معمولاً از رطوبت زیاد جلوگیری می کند زیرا وراریوم رطوبت اتاق را می گیرد؛ در حالی که اکثر شیشه ها یا درهای بالایی و رویی وراریوم ها (90-95٪ شیشه، 10-5٪ صفحه) سطح رطوبت را بسیار بالاتر حفظ خواهند کرد. البته، شیشه های معمولی و صفحه ها، اکثراً نور UV را بلوکه می کنند، بنابراین چراغ های UV باید در داخل وراریوم  قرار بگیرند.
   
 6. آموزش ساخت وراریوم مرحله 6
   
  6
  چراغ ها را در وراریوم نصب کنید.
  • گیاهان در وراریوم نیاز به روشنایی کامل با دمای رنگ بین 5000-7000K برای رشد بهتر دارند. نور چراغهای معمولی خانگی بطور چشمگیری کمتر از 5000K می باشند، در حالی که لامپ های "bluer" می تواند کلوین بسیار بالاتری داشته باشند.
   
 7. آموزش ساخت وراریوم مرحله 7
   
  7
  تجهیزات مورد نیاز را در وراریوم نصب کنید.
  • تجهیزات داخل وراریوم شامل دماسنج، هیدرومتر، بخاری زیر مخزن، بخاری داخل مخزن، پمپ، فیلتر و غیره می باشد.
   
 8. آموزش ساخت وراریوم مرحله 8
   
  8
  بستر کشت را به وراریوم اضافه کنید.
  • تعداد زیادی از بسترهای کشت وراریوم  ها در فروشگاه های حیوانات خانگی وجود دارد. معمولاً بهتر است در وراریوم  ها از وسایل موجود در فروشگاه ها استفاده کنید و هر چیزی که از خارج از خانه جمع آوری می کنید را به وراریوم وارد نکنید. گیاهان و جانوران در وراریوم بسترهای کشت را ترجیح می دهند.
  • وراریوم جنگل معتدل یا بارانی، ممکن است دارای یک لایه از ذغال سنگ، پوست درخت و خاک سیاه و یک لایه از خزه اسفنکتوم با یک لایه برگ روی آن باشد.
  • احتمالا یک ویواروم کویری فقط یک لایه شن و ماسه دارد و ممکن است در بعضی از نقاط نیز وراریوم ها سنگ داشته باشد.
   
 9. آموزش ساخت وراریوم مرحله 9
   
  9
  آب دکلرشده (dechlorinated) اضافه کنید.
  • برای وراریوم های معتدل و گرمسیری بهتر است که تمام قسمت پایینی  وراریوم را مرطوب کنید تا اطمینان حاصل شود که مکان بسیار مرطوبی وجود ندارد.
  • تراریوم بیابانی معمولاً فقط یک ظرف آب دارد.
   
 10. آموزش ساخت وراریوم مرحله 10
   
  10
  گیاهان را در وراریوم بکارید و برای مدتی گیاهان را برای رشد بیشتر و پر شدن واریوم رها کنید.
  • به یاد داشته باشید، که هر گیاه در وراریوم نیازهای خاصی دارد؛ مانند رطوبت خاک، برنامه آبیاری و سطوح نور.
   
 11. آموزش ساخت وراریوم مرحله 11
   
  11
  وایواریم را روشن کنید و  بمدت 24 ساعت تا چند هفته اجازه دهید تا به حالت "تثبیت شده و ثابت و پایا"شود.
  • این کار به شما این امکان را می دهد که سلامت گیاهان را در وراریوم کنترل کرده و بر کار خود بدون مختل کردن نیازهای جانوران، نظارت کنید.
  • این موضوع به خصوص برای ویژگی های آب، بسیار اهمیت دارد.
   
 12. آموزش ساخت وراریوم مرحله 12
   
  12
  جانورانی را که بتازگی برای واریوم خود خریداری کرده اید را قرنطینه کنید تا بتوانید سلامتی شان را ارزیابی کنید.
  • این موضوع برای جلوگیری از آلودگی یک ویواریم که مدت زمان زیادی طول کشیده تا ساخته شود، بسیار مهم است. یک تا چهار هفته قرنطینه کردن پیشنهاد می شود.
   
 13. آموزش ساخت وراریوم مرحله 13
   
  13
  جانوران قرنطینه شده ی خود را به وراریوم اضافه کنید و برای یک یا دو هفته اول آنها را از نزدیک ببینید.
   
 14. آموزش ساخت وراریوم مرحله 14
   
   

  spaceplay / pause

  escstop

  ffullscreen

  shift + slower / faster (latest Chrome and Safari)

  volume

  mmute

  seek

   . seek to previous

  126 seek to 10%, 20%, …60%

  14
  در این مرحله از بخشی از محیط زیستی که برای خود تهیه کردید لذت ببرید.
تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
logo-samandehi مجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت آنلاین - بانک ملت پرداخت آنلاین - بانک پارسیان پرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوین پرداخت آنلاین - بانک سامان